Annika

A

Annika

B

Erik

C

Jesper

D

 
 

Gaby och pistolerna på hemmaplan

Karneval

RECENSION – GABY & THE GUNS
Under söndagseftermiddagen klev lundabandet Gaby & Guns upp på Stora scenen. Lundagårds Ida Ölmedal var där och kände myset.
Klicka på ”Bildspel” för fler bilder.

Efter Rufus Wainwright och Salem al-Fakirs mastodontspelningar kan Gaby & the Guns publik av söndagssömniga karnevalsfirare tyckas futtig. Det dras fram bänkar och småbarnen – karnevalens numera piggaste besökare – leker mellan de glesa besökarraderna.

Myshes skånska
Men ibland är mindre mer. Gaby & The Guns är inte bandet som ylar bredbent över ett jättelikt publikhav. De är bandet som nynnar vänskapligt om småstadsångest och kärleksbekymmer.
Närheten gynnar nakenheten i den personliga, tonsäkra sången och trots den saktfärdiga stämningen börjar det snart vaggas, klappas och hånglas här och var i publiken.
Trots tight spel och snygg sång når bandet inte riktigt fram på de hoppvänligare av låtarna, och de nervösa mellansnacken räddas bara av charmen i Gabys myshesa skånska. Men just mysigt är det i alla fall.

Stora scenen lite för stor?
När spelningen är över vägrar publiken sluta klappa, ens efter att Gaby smugit tillbaka in på scenen och tillagt ursäktande sista tack. Något extranummer bjuds det inte på. Gaby & the Guns är fortfarande ett band som säljer sina egengjorda t-shirts efter konserten. Kanske stora scenen ännu är lite för stor.

Betyg: 3/5 katter

Text: Ida Ölmedal
Foto: Emil Langvad
    Skriven av: - 23 maj, 2010

    Läsarnas kommentarer på Gaby och pistolerna på hemmaplan Kommentera gärna innehållet men visa respekt för de personer som figurerar i artiklarna och för andra läsare. På lundagard.se är du personligen ansvarig för dina inlägg: se till att de följer svensk lag. Redaktionen förbehåller sig rätten att radera inlägg som strider mot de pressetiska spelreglerna. Läs mer om Lundagårds regler för kommentarer här.